Umelá inteligencia nie je v súčasnosti ničím novým. Tento pojem totiž siaha až do 50-tych rokov minulého storočia a jeho použitie vôbec po prvýkrát má na svedomí John McCarthy, informatik, kognitívny vedec a otec umelej inteligencie. Stalo sa to na Dartmounthskej konferencii v roku 1956. Konferencia sa niesla v znamení umelej inteligencie a jej účastníci chceli dokázať schopnosť strojov simulovať akýkoľvek aspekt ľudskej inteligencie. Od toho času sa toho veľa zmenilo a aj umelá inteligencia prešla vývojom.
50-te roky
Tejto téme sa venoval aj vedec Alan Turing, ktorý navrhol test známy na celom svete pod názvom Turingov test. Podstata tkvela v tom, že ak stroj presvedčil človeka, že myslí ako živá bytosť, je inteligentný.
V 60-tych rokoch nastal boom
Prvý industriálny robot sa zrodil v roku 1961 a bol schopný pracovať na montážnej linke v General Motors namiesto človeka. Nazýval sa UNIMATE, no už o tri roky neskôr svetlo sveta uzrela ELIZA. Bol to chatbot, ktorého zostrojil Joseph Weizenbaum a dokázal komunikovať s ľuďmi. V roku 1966 sa vedcom podarilo zostrojiť robota menom Shakey, bol to prvý mobilný robot, ktorý rozhodoval o vlastných činoch. Obdobie medzi 70-tymi rokmi až do roku 1997 bolo obdobím útlmu.
90-te roky
O 90-tych rokoch môžeme povedať, že boli akousi renesanciou umelej inteligencie. Počítač DEEP BLUE hral 11.mája 1997 s Garrym Kasparovom šachy a porazil ho. Rok1998 je spojený s emocionálnym inteligentným robotom, ktorý reagoval na pocity človeka. SpoločnosťSony v roku1999 dokonca uviedla na trhpsa -robota, volal saAiBO a mal schopnosť rozvíjať svoju osobnosť.
Obdobie po roku 2000
Rok 2002 zaznamenal prevrat v technologickom svete v podobe prvého robotického vysávača ROOMBA.
Rok 2010 a viac
Virtuálny asistent SIRI od APPLE sa svetu predstavil v roku 2011 a spolu s ním aj počítač, ktorý dokázal odpovedať na otázky. Volal sa WATSON od IBM. Umelá inteligencia zasa porazila v stolovej hre Go svetového šampióna Ke Jie v roku 2017, a my po týchto fantastických vynálezoch už netrpezlivo očakávame, čo zaujímavé nám prinesie budúcnosť.
11. 2. 2020