Pred rokom a pol, na začiatku roka 2020, svet zastihla obrovská kríza v podobe pandémie koronavírusu. Ľudia zažívali pocity bezmocnosti a všetku nádej vkladali do lekárov, v ktorých rukách boli životy tisícov ľudí. Občania sa spoliehali na vedu a dúfali, že sa čím skôr vynájde vakcína, ktorá zabráni šíreniu tohto vírusu. Viacero štátov a farmaceutických firiem prišlo po pár mesiacoch na trh s rôznymi druhmi vakcín, ako sú napríklad AstraZeneca, Sputnik, Pfizer, atď. Aj napriek tomu, že je očkovanie úplne bezplatné a stačí sa len zaregistrovať, patrí Slovensko medzi krajiny s najnižšou zaočkovanosťou.
Ľudia sa domnievali, že po zaočkovaní sa sa situácia zlepší a vrátime sa do nášho normálneho každodenného života, avšak to sa nestalo. Zažívame pravý opak, a to to, že sa začala spoločnosť kvôli očkovaniu polarizovať.
Jedni sú za to, aby sa všetci občania dali zaočkovať, iní si nevedia predstaviť, že by si mali do tela nechať vpichnúť neznámu a nedostatočne preskúmanú látku. Mať odlišný názor ako ostatní je úplne v poriadku, avšak niektorí ľudia vyjadrujú svoje presvedčenie extrémne a radikálne. Napríklad na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách vznikajú protesty. Zaočkovaní urážajú nezaočkovaných a opačne. Ľudia sa prestali rešpektovať a niekedy to vyústi aj do fyzického napádania tých, ktorí si myslia niečo iné.
Taktiež sa očkovanie až príliš mieša s politikou. Politici sa vyjadrujú k epidemiologickej situácii viac a oveľa častejšie ako vedci, lekári alebo iní odborníci. Vznikla aj Očkovacia lotéria, s ktorou veľa aj zaočkovaných ľudí nesúhlasilo z dôvodu, že sa stotisíce eur využívalo len na to, aby nalákali čo najviac ľudí na očkovanie. Možno aj preto to niektorí odmietajú, keďže majú pocit, že sú do toho nútení.
Vždy je dobré vyjadriť si svoj názor, no dá sa to aj bez toho, aby sme museli urážať ľudí, ktorí s nami nesúhlasia. Taktiež by sme sa mali spoliehať na vedcov a nie veriť všetkému, čo prečítame na internete z neoverených zdrojov.