Tessera

Umelá inteligencia začína preberať velenie – v hudbe

Už je to približne 8 rokov od virálneho videa Ievan Polkka. Niektorý si ho možno pamätáte, väčšina však asi nie. Jedná sa o verziu fínskej skladby, ktorú jedinečnou robí jej speváčka. Alebo lepšie povedané program. Spieva ju totiž Hatsune Miku, postava asi 16 ročnej dievčiny, ktorá vyzerá ako vystrihnutá z nejakého anime seriálu. Jediným rozdielom medzi Hatsune a skutočnou tínedžerkou je fakt, že neexistuje. Je to len hlasová banka softvéru Vocaloid, ktorý patrí Japonskej spoločnosti Yamaha, samotný nápad však pochádza z Univerzity v Barcelone.hudobný ekvalizér.png
Ide teda o počítačom vytvorený spev a dizajn. Presnejšie, Hatsune jednou z prvých prototypov tohto druhu a zatiaľ aj tou najznámejšou. Jej meno bolo vymyslené spojením japonských slov hatsu = prvý, ne = zvuk a miku = budúcnosť, čo v konečnom dôsledku znamená „Prvý hlas budúcnosti“.
Teraz si možno si poviete, že tam tento fenomén končí – niečo čo nie je skutočné predsa nemôže hrať naživo a ukázať sa pred fanúšikmi. Neradi vám to oznamujeme, ale nemáte pravdu. Ak si myslíte, že niečo také ako absencia tela z mäsa a kostí zastaví túto slečinku pred koncertovaním, tak sa veľmi mýlite. Hatsune Miku má niekoľko koncertov ročne, a zopár z nich prebieha dokonca naraz. Vďaka vyspelým holografickým vymoženostiam dostala holografickú podobu, a na jej predstavenia chodia tisíce ľudí. No a takýchto „umelcov“ je čoraz viac.figúrka Hatsune Miku.jpg

Je možné, že virtuálny speváci nahradia v budúcnosti tých skutočných?

Hoci sa technológie v tejto oblasti, tak ako v každej inej, vyvíjajú pomerne rýchlo, nadprirodzený, alebo teda v tomto prípade ľudský level ešte nedosiahli. A je viac ako pravdepodobné, že ani nikdy nedosiahnu. Schopnosť dobre spievať a tvoriť rytmy neznamená, že daný výtvor bude aj počúvateľný, či všeobecne považovaný za umelecké dielo.
A čo je azda najdôležitejšie, žiaden stroj ani iný mechanický výrobok nebude schopný skutočnej emócie. Veď ktoré piesne sú považované za umelecky najkvalitnejšie? No predsa tie ktoré sú plné pocitov a zaspievané s vášňou, smútkom alebo radosťou. Čiže hudobníci, skladatelia a speváci sa nemusia báť, že by ich v blízkej budúcnosti pripravili o prácu robotické popové hviezdy.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2025 Tessera

Šablona od Anders Norén