Keď niekto chce postaviť pre seba dom, iste si dá záležať, aby bol dom pekný, a aby vydržal prípadný nápor výkyvov počasia. Taký dom by nemalo zvaliť ani menšie zemetrasenie. Alebo, keď sa chystá turista na náročný výstup do hôr, tiež si pripraví všetky potrebné veci, aby celý výlet bezpečne zvládol, a zdravý sa vrátil domov. Keď chce kuchár uvariť jedlo snov, tiež si suroviny a náčinie najprv pripraví, aby ich mal po ruke, keď zapne varič. Tiež lekár, kým začne liečiť choroby, sa musí čo najlepšie pripraviť, aby pacientovi neuškodil ešte viac.
Mnoho z nás si spomenie na školské roky, keď sa usilovne snažil naučiť preberanú látku a písať domáce úlohy. Bolo také ťažké sadnúť poobede ku stolu, a vybrať učebnice, namiesto futbalu s kamarátmi na dvore. Naši rodičia nám stále pripomínali: "Čo sa za mladi naučíš, na starosť ako by si našiel." Nechápali sme závažnosť týchto slov. Veď vonku tak krásne svietilo slnko, a ozýval sa pokrik kamarátov zabratých do futbalu. Takto to väčšinou išlo až do maturity alebo učňovských skúšok. O maturite sa hovorilo, že je prvou skúškou dospelosti.
A po strednej škole – život. Alebo vysoká škola. Keď chcel študent postupovať, musel sa naučiť množstvo nových ťažkých vecí. Potom štátnice a prax – práca, život. Život, ktorý prinášal už problémy, ktoré sme museli riešiť, a vyriešiť, lebo inak by sme nemali na chlieb. Koľko krát sme si spomenuli na naučené vedomosti. A koľko krát sme si pomysleli:"…keby som sa toto len na tej škole lepšie naučil! Čo teraz?…"
Hovorí sa, že: "S poctivosťou najďalej zájdeš." Myslím, že to platí aj pri učení a následných znalostiach. Ak niekto poctivo zbieral vedomosti v mladosti… "…na starosť akoby našiel." Nie vždy je po ruke človeku jeho učiteľ z mladosti. Potom ako len dobre padnú slová z učebnej látky, ktoré nám pomôžu vyriešiť problém čo priniesol život. Vieme, že aj lekári sa učia celý život, a robia mnoho atestácií, aby obhájili svoje znalosti a zručnosti pri liečbe pacientov. Tak isto aj vývoj v mnohých oblastiach nášho života a práce vyžaduje priebežné štúdium. Napríklad, len vývoj v počítačovej technike je taký rýchly, že pre udržanie kroku s ním, aby sme nezaostali, je potrebné priebežne naberať nové znalosti. Inak často môžeme prísť o prácu. Vidíme, že vzdelávať sa oplatí. Ba priam, že je to nevyhnutné.