Med používaný mnohými lekármi zo starovekého Grécka či Egypta patril medzi najlepšie liečivá v histórii. Dokázal vyriešiť skoro všetky problémy spojené s trávením a dokonca liečil aj poruchy dýchania. Dnes nachádza svoje využitie namiesto rafinovaného cukru ako sladidlo do bylinkových čajov vďaka jeho podpore imunity, pretože obsahuje široké spektrum vitamínov. Ľudia si ho zamilovali aj z iného hľadiska – patrí medzi prírodný produkt neobsahujúci látky spôsobujúce negatívne účinky na organizmus a je vhodný aj pre diabetikov. Je žiadaný aj vďaka vlastnosti liečiť reumatické ochorenia a ostané choroby súvisiace s kĺbmi a chrbticou. Najviac sa jeho účinok osvedčil pri zápaloch ústnej dutiny a dýchacích ciest.
Propolis
Tento zaujímavý prášok vznikol natrávením peľu. Prácou robotníc nie je len peľ do úľa prinášať, ale neoddeliteľnou úlohou pri prežití spoločenstva je aj starostlivosť o plody. Ich povinnosťou je rozdrobiť peľové zrnká a odstrániť pritom tvrdší obal. Túto zmes vyvrhnú vo forme kvapôčok, ktoré nazývame propolis. Používajú ho ako „tmel“ na upchatie menších dierok v úli.
Tento všeliek sa používa od bolestí hlavy až po nehanebnú rakovinu – jeho využitie je skutočne pestré a veľmi účinné. Najvhodnejšie je vyrobiť si propolisovú tinktúru, ktorá pomáha predovšetkým na poranené a zapálené miesta svojimi bohatými antibakteriálnymi účinkami. Propolisovú tinktúru si môžete hravo vyrobiť aj sami v pohodlí domova. Stačia približne 3 čajové lyžičky propolisu (20 gramov) a dva decilitre liehu (minimálne 85%) – najlepšie jablčného, ktorý sa ľahšie v organizme rozpustí. Tento roztok nechajte vylúhovať dva týždne a v priebehu každého dňa ho niekoľkokrát pretrepte. Po uplynutí doby lúhovania tekutinu stačí už len preliať cez filtračný papierik do sklenenej nádoby a poriadne utesniť. Je nutné skladovať ju v chlade a na tmavom mieste. Pri ľuďoch náchylných na alergie je použitie propolisu nutné prekonzultovať s lekárom.
Materská kašička a včelí vosk
Materskou kašičkou sú vlastne výlučky hltanových žliaz robotníc, ktoré sú podávané larvám ako potrava. Zaujímavosťou je, že touto zmesou kŕmia aj kráľovnú. Jej účinkami sa pozitívne zlepšujú senzorické vlastnosti kože (napríklad brzdí akné, starnutie kože), obranyschopnosť a je aj dobrým pomocníkom pri správnej činnosti životne dôležitých orgánov ako sú pečeň a obličky.
Včelí vosk nemá uplatnenie len v kozmetickom priemysle a pri výrobe sviečok. Je účinný aj pri liečbe bolestivých ďasien a zubov. V celej ústnej dutine pôsobí upokojujúco a má tiež antiseptické a antiflogistické účinky.