Mramor alebo kryštalický vápenec je premenená hornina skladajúca sa z 95% kryštálov karbonátov, najčastejšie kalcitu. Zvyšných 5% tvoria silikáty, limonit, grafit a ďalšie minerály. Môže vznikať regionálnou alebo kontaktnou premenou usadených vápencov. Taktiež môže vzniknúť metamorfózou starého mramoru, čo zapríčiňuje úplne prekryštalizovanie pôvodnej horniny alebo minerálu. Čistý mramor vznikol metamorfózou veľmi čistého vápenca.
Druhy mramoru
- Kararský mramor je čisto bielej alebo modro-šedej farby. Vyskytol sa v talianskom meste Carrara, podľa ktorého je aj nazvaný.
- Šternberský mramor bielej farby
- Čierny mramor
- Červený mramor
- Sivý mramor z čistého vápenca v metamorfných aureolách vyvretých hornín
Využitie
Mramor sa po vyleštení používa ako obkladový kameň alebo sochársky materiál. Využíva sa aj v domácnosti na výrobu kuchynskej linky a rôzneho iného nábytku. Ale ako sa o taký mramor starať?
Starostlivosť o mramor
Ak nie je mramor výrazne znečistený, stačí ho utrieť handričkou, navlhčenou v teplej vode. Vyhnite sa drsným hubkám, drôtenkám a kefkám. Ak ide o väčšie znečistenie, môžete siahnuť po čistiacom prostriedku alebo neriedenom octe, avšak pozor na jeho zloženie. Nepoužívajte prostriedky s agresívnym zložením (kyseliny obsahujúce čpavok a pod.). Nevhodný je aj bežný čistiaci prostriedok na riad. Ideálny je špeciálny prostriedok určený na tento druh kameňa. V opačnom prípade môže dôjsť k jeho poškodeniu. A čo s poškodeným mramorovým povrchom?
Príčinou znehodnotenia mramoru môže byť aj to, že ho necháte príliš dlho mokrý. Či už ide o kuchynskú linku alebo stolík, snažte sa vždy udržiavať mramorový povrch suchý. Inak Vám môžu na ňom ostať fľaky, no horšom prípade sa môže kúsok mramoru odlomiť. Tak musíte siahnuť po špeciálnom lepidle určenom na prírodný kameň. Takého lepidlo schne zhruba 7 hodín. V prípade rýh a škrabancov, ktoré sa Vám na mramore objavili, siahnite po špeciálnom vosku na prírodné kamene alebo na hlbšie ryhy použite brúsny papier. Ale POZOR! Postupujte jemne a opatrne.