Letné obdobie mnohí z nás považujú za čas, keď je spotreba energie na najnižšej úrovni, no nie je to pravda. Mrazničky, chladničky, klimatizácia či ohrev a spotreba vody na sprchovanie sa počas horúcich dní dokáže vyšplhať poriadne vysoko. Existujú však možnosti, ako tieto náklady znížiť, no musíte dodržať týchto niekoľko rád.
Tieto riešenia prispejú k zníženiu spotreby energie a sú takmer zadarmo
- Chladničky a mrazničky
Výrazný vplyv na ich spotrebu má umiestnenie spotrebičov, ktoré by nemali stáť blízko sporáka, pretože jeho teplo ovplyvňuje výkon chladiaceho systému, a tým sa zvyšuje aj ich spotreba. Dvere na chladničke neotvárajte príliš často, lebo sa rýchlo oteplí vzduch vo vnútri a to sa spotrebič snaží dohnať zvýšeným výkonom.
- Spotrebiče neustále pripojené k sieti
V letnom období viac času trávime mimo svojho domu či bytu, a teda ani spotrebiče nevyužívame často, no tie energiu míňajú aj napriek tomu, že ich nezapíname. Zostávajú totiž pripojené k sieti. Riešením je ich dočasné odpojenie.
- Práčka s poloprázdnym bubnom
Praním menšieho množstva bielizne v poloprázdnej práčke tiež prichádzame o nejaké to euro zbytočne. Nazbierajte viac šatstva a práčku zapínajte, až keď je plná na maximum.
- Neustále otváranie dvierok na rúre
Pečenie mäsa či koláčov si vyžaduje svoj čas, takže je zbytočné otvárať rúru ešte pred dopečením, a to aj niekoľkokrát. Spôsobíte tým až 20% stratu energie a tú si spotrebič doplní na úkor vašej peňaženky.
- Správne nastavenie klimatizácie
Súčasné horúce letá sa už bez klimatizácie dajú prežiť len s ťažkosťami, no je pravda, že má vysokú spotrebu energie. Ideálne je nastaviť rozdiel teplôt na 6 stupňov a suma na účte vás neodrovná.
- Úplne vysušená bielizeň
Vysušiť bielizeň na priamom slnku do úplného presušenia nie je veľmi dobrý zvyk. Jeho následné žehlenie bude náročnejšie, pretože musíte použiť režim naparovania, čím sa zvyšuje spotreba energie žehličky a to sú opäť náklady navyše.