Tessera

Blíži sa éra virtuálnych spevákov

Programy ktoré môžu plnohodnotne nahradiť skutočných spevákov – alebo nie?

Umelá inteligencia dnes už dokáže takmer všetko, vrátane tvorenia hudby. Hoci v tomto prípade sa nebude jednať tak úplne o AI, je to pomerne blízko.
Virtuálny speváci, ako napríklad dávna internetová hviezda Hatsune Miku, sú veľmi populárny najmä v Japonsku. Za touto obľúbenosťou môže byť aj skutočnosť, že väčšina z nich odtiaľ aj pochádza, alebo teda skôr ich programátori pochádzajú z krajiny vychádzajúceho slnka. Hatsune, ktorá prenikla do sveta v roku 2011 však zďaleka nebola jediná. Pred ňou existovali speváci ako Melissa, či Myriad, založené na rôznych mechanizmoch.koncert so svetlami.jpg
Najúspešnejším programom na tvorbu „počítačovej“ hudby je japonsko-španielsky Vocaloid, na ktorom pracuje celá skupinka vývojárov a každý rok prichádzajú s novými príslušenstvami. Nič však nie je perfektné, a ako všetko, aj tento zvukový editor má ešte celú kopu nedostatkov.
Jedným zo základných technických problémov týchto technológií je výslovnosť a s ňou spojená melódia slov. Generované slová sú totižto zväčša strohé, bez akéhokoľvek zafarbenia, čo zároveň znamená, že sa s nimi ťažšie pracuje v rytme pesničky. Tento zápor sa pri niektorých programoch, ako napríklad aj Vocaloid, snažili vývojári vyriešiť samostatným systémom znakov, ktoré označujú rôzne hlásky. Z týchto znakov si potom môžete zložiť aj výraz s určitou intonáciou. Ale aj toto relatívne riešenie má svoje mínusy. Systém symbolov je príliš zložitý na zapamätanie si a manuálne hľadanie jednotlivých znakov je veľmi zdĺhavé.
Ďalším, možno dokonca dôležitejším kamienkom úrazu jefakt, že ešte stále sa nám nepodarilo vytvoriť prístroj alebo počítačovú inteligenciu, ktorá by efektívne chápala pocitom. A pravdepodobne sa to ani tak skoro nestane. To značí, že akákoľvek pieseň, či hudba vyprodukovaná virtuálnym spevákom sa nikdy nebude rovnať výkonu reálneho živého človeka plného emócií. Veď práve to je to čo robí skvelé skladby takými úžasnými – city autora.zvukové audio.png
Hoci teda virtuálny speváci, či už v podobe hologramu alebo robotického tela, majú stovky koncertov a predstavení naživo po celom svete, a stávajú sa čoraz známejšími, za náhradu skutočných umelcov ich (zatiaľ) určite považovať nemôžeme.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Tessera

Šablona od Anders Norén