Predstavte si situáciu, že ste práve získali v dedičstve dom po rodičoch, ktorý by ste radi predali, a za peniaze z predaja si potom zaobstarali mestský byt alebo začali stavať svoj vlastný dom. Na to, aby ste dom mohli predať, prípadne prenajať, však nepotrebujete len šikovného realitného makléra alebo právnika, ale aj energetický certifikát.
Bez energetického certifikátu nemožno predávať ani kupovať domy už od roku 2008, toto nariadenie je povinné pre každého a nemožno sa mu vyhnúť. Energetické certifikáty označujú všetky objekty tak, aby protistrana pri predaji či kúpe mala správne informácie o energetickej náročnosti daného objektu. Dozvie sa z neho najmä to, koľko energie je približne potrebné na jeho vykurovanie.
Možno by vás mohlo zaujímať, že všetky novostavby domov vykonávané po roku 2022 už musia byť projektované a stavané tak, že musia vykazovať na energetickom certifikáte hodnotu A0, teda tú najvyššiu, čo platí v podstate pre pasívne domy. Z toho dôvodu sa tiež mnoho novostavieb musí koncipovať napríklad s tepelným čerpadlom a dôkladným zateplením a taktiež s fotovoltaikou.
A ako získať energetický certifikát A0? Existujú spoločnosti, ktoré ho vystavujú pre každého záujemcu, teda ako pre domy typu novostavieb, tak aj pre staršie objekty, ktoré ho vyžadujú v prípade kúpy či predaja. Na vystavenie energetického certifikátu je potrebné poznať výdavky na vykurovanie a tiež na ohrev vody, na osvetlenie či chladenie objektu, prípadne na redukciu vlhkosti vzduchu. Započítavajú sa tu aj všetky obnoviteľné zdroje energie, ako je fotovoltaika alebo rôzne typy tepelných čerpadiel.
Obchádzať energetické certifikáty sa nevypláca, pretože každému, kto sa toho dopustí, hrozí veľká finančná pokuta. Obísť energetický certifikát pri novostavbe nemožno vôbec, pretože je potrebný na kolaudáciu stavby, bez neho ju nikto neskolauduje.